آنچه در ادامه خواهید دید

وقتی اولین بار کارم را درباره سئو و بهینه‌سازی سایت شروع کردم , فکر میکردم همه چیز را درباره SEO می‌دانم. البته می دانستم که مربوط به بهینه سازی موتورهای جستجو است و سئو فرایندی مهم است , اما یکسری سوالات در طی مسیر یادگیری برایم پیش می امد و نمیدانستم از کی بپرسم که در ادامه ۱۸ مورد از سوالاتی که ممکن است درباره سئو برای شما هم پیش بیاید ذکر کرده‌ایم.

۱ . SEO چیست؟

SEO  مخفف بهینه‌سازی موتور جستجو است و اشاره به روش‌های دارد که به وب‌سایت شما کمک می‌کند در نتایج جستجو برای افرادی که به دنبال نام تجاری شما، محصول یا خدمات از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ، یاهو و … هستند بهتر دیده شود.

۲ . تفاوت بین نتایج جستجوی معمولی و پرداختی چیست؟

نتایج معمولی، نتایجی هستند که در موتورهای جستجو بر اساس یک الگوریتم، به‌صورت رایگان، ظاهر می‌شوند. نتایج پرداختی شامل مواردی است که در بالا یا کنار صفحه ظاهر می‌شود و شامل لینک‌هایی هست که تبلیغ‌کنندگان برای نماش در موتورهای جستجو پرداخت می‌کنند.

درباره سئو

۳ . متای توضیحات چیست و آیا بکار بردن متا تگ توضیحات هنوز هم مهم است؟

متاتگ توضیحات متنی است که در زیر صفحه شما درنتیجه موتور جستجو ظاهر می‌شود که توضیح می‌دهد که صفحه درباره سئو چه چیزی است. به‌عنوان‌مثال، توضیحات متای این صفحه‌ این است “یافتن پاسخ ۱۸ تا از سوالاتی که ممکن است درباره سئو و بهینه سازی سایت برای هر مدیر وب سایت یا بازاریاب اینترنتی پیش بیاید..”

متای توضیحات هنوز هم مهم است و برای این استفاده می‌شوند تا محلی برای بهینه‌سازی کلمات کلیدی باشند که خزنده‌ها در مورد محتویات صفحه شما بیشتر بدانند. در حال حاضر، بیشتر مهم است که شما چیزی قانع‌کننده بنویسید که باعث شود خوانندگان با کلیک کردن نرخ تبدیل ناشی از نتایج موتورهای جستجو به وب‌سایت شما را بهبود بخشند.

۴ . آیا باید نام دامنه من شامل کلمات کلیدی بهینه‌سازی شده باشد؟

اگر شما دامنه اصلی را فقط به‌منظور یک کلمه کلیدی و بهینه‌سازی بخرید کار درستی نیست، چون ممکن است به سئوی سایت شما صدمه بزند. ولی اگر نام شرکت شما اتفاقی طوری است که کلمه کلیدی دران بکار رفته است، خوب است. در ضمن دنبال دامنه‌های بلند و عجیب غریب که بگوید منظور شما چیست نباشید.

۵ . چگونه بفهمم که چه موقع تعداد کلمات کلیدی مورداستفاده در یک صفحه درست است؟

متأسفانه، من نمی‌توانم تعداد دقیق و “صحیح” کلمات کلیدی در یک صفحه را به شما بگویم، عمدتاً به این دلیل که باعث ایجاد روش اشتباه در مورد بهینه‌سازی کلمه کلیدی می‌شود.
اندازه‌ی دقیقی برای چگالی کلمه کلیدی که شما باید مورد هدف قرار دهید وجود ندارد – درواقع استفاده بیش‌ازحد یک کلمه کلیدی می‌تواند باعث مجازات سایتتان بشود. فقط خودتان را جای خواننده بزارید و هر وقت نیاز است از آن استفاده کنید.

۶ . چه تفاوتی بین لینک‌های داخلی و بیرونی سایت وجود دارد؟

لینک‌های داخلی لینک‌هایی هستند که در داخل خود سایت شما هستند و با کلیک روی آن به یک صفحه دیگر از سایت خودتان هدایت می‌شوید.
لینک‌های بیرونی لینک وب‌سایت‌های دیگر است که به مطالب شما هدایت می‌شوند که هر دو برای سئوی سایت باارزش است.

۷ . چه تعداد لینک داخلی برای هر صفحه از سایتم نیاز دارم؟

درست مثل‌اینکه باید از تکرار بیش‌ازحد کلمات کلیدی در مطالب خود جلوگیری کنید، از استفاده بیش‌ازحد لینک سازی داخلی در محتوا نیز باید اجتناب کرد. فقط موقع که باعث بهبود تجربه خواننده می‌شود استفاده کنید.

۸ . علامت “|” در کجای صفحه‌کلید من قرار دارد؟

برای پیدا کردن این نماد تصاویر زیر را مشاهده کنید. البته به نوع صفحه کلید شما نیز بستگی دارد.

درباره SEO

سوالات درباره سءو

۹ . آیا برای اینکه درباره سئو سایتم اطلاع داشته باشم نیاز به کد نویسی دارم؟

برای هر عنصر از بهینه‌سازی جستجو شما نیاز به دانش کد نویسی ندارید. ولی برای برخی از تاکتیک‌های SEO پیشرفته‌تر باید یک درک پایه‌ای از کدها داشته باشید، اما برای همه قسمت‌ها لازم نیست.

۱۰ . فایل robots.txt چیست؟

صفحه‌ای است که به موتورهای جستجو اطلاعات می‌دهد که صفحات مورد نظر یک وب‌سایت یا شرکت خزیده یا نمایه شوند یا نه. شما می‌توانید این صفحه را از مسیر yourdomain/robots.txt  پیدا کنید.

۱۱ . فایل sitemap.xml چیست؟

این فایل یک شاخص از تمام صفحات سایت شما است؛ و یک مرجع سریع برای موتورهای جستجو از محتوایی که می‌خواهید نمایه شوند، می‌باشد.

۱۲ . تفاوت بین نمایه شدن و خزیدن چیست؟

هنگامی‌که موتورهای جستجو از طریق محتوای وب به سایت شما نگاه می‌کنند، آن‌ها در حال خزیدن در سایت شما هستند. همان‌طور که آن‌ها در سایت شما می‌خزند، آن‌ها محتوا را نمایه می‌کنند که در صفحه اول موتور جستجو ظاهر می‌شود. بااین‌حال، چیزی که مهم است به خاطر داشته باشید این است که همه محتواها نمایه شوند. موتورهای جستجو همان‌طور که در حال خزیدن هستند انتخاب می‌کنند که کدام محتوا قرار است نمایه بشود و یا نشود.

۱۳ . چگونه می‌توانم ببینم کدام صفحات نمایه می‌شوند؟

به‌آسانی با تایپ کردن عنوان site: www.YOURDOMAIN.com در گوگل می‌توانید ببینید کدام صفحات سایت شما نمایه می‌شوند.

۱۴ .  چرا شما نیاز به متن جایگزین (ALT Text )  بر روی تصاویر خوددارید؟

موتورهای جستجو نمی‌توانید تصاویر را بخوانند، اما آن‌ها می‌توانند متن را بخوانند. متن ALT یا جایگزین کمک می‌کند تا آن‌ها بفهمند که تصاویر درباره سئو چه چیزی می‌باشد. به‌علاوه، اگر به دلایلی یک صفحه درست بارگذاری نشود و عکس دیده نشود، مردم می‌توانند از طریق متن جایگزین بفهمند عکس درباره چه چیزی است.

۱۵ . چقدر طول می‌کشد تا نتایج ناشی از سئوی سایت را ببینم؟

چند عامل مختلف است که تعیین خواهد کرد که نتایج با سرعت (یا به‌آرامی) به وجود خواهد آمد؛ که در لیست زیر آمده است، اما محدود به این‌ها نیست:
•    چقدر محتوا تولید می‌کنید
•    کیفیت محتوای شما چقدر است
•    چگونه محتوای موردپسند مخاطبان شما می‌گردد
•    آیا شما یک سایت بزرگ یا کوچک با دامنه قوی یا ضعیف تخصصی دارید
یک سایت بزرگ احتمالاً می‌تواند در چند روز نتیجه بدهد اگر موتورهای جستجو به‌طور منظم در دیدن نتایج به خزیدن بپردازند. فرایند سایت‌های کوچک‌تر به‌احتمال‌زیاد طولانی‌تر خواهد شد چراکه آن‌ها کمتر خزیده می‌شوند. قبل از اینکه شما به تغییر استراتژی خود درباره سئو بپردازید حداقل یک هفته صبر کنید، اما اگر یک برند تجاری جدید ثبت کرده‌اید احتمالاً نزدیک به یک ماه زمان می‌برد.

۱۶-    آیا باید کسی رو برای انجام SEO استخدام کنم؟

استخدام کسی به‌صورت داخلی و یا خارجی برای انجام فرایند سئو سایت شما مفید است ولی اگر آن شخص اطلاعات به‌روز درباره سئو نداشته باشد می‌تواند خطرناک باشد.

۱۷ . مناسب‌ترین هدف درباره سئو و بهینه‌سازی سایت چیست؟

هنگامی‌که شما درباره سئو سایت و هدف‌گذاری آن فکر می‌کنید، فقط درباره اینکه چگونه در بالای لیست باشم و یا بازدیدکننده بیشتر داشته باشم فکر نکنید بلکه درباره بازاریابی و اینکه چقدر کیفیت ترافیک و هدایت بازدیدکنندگان به سایت شما کامل است نیز بی اندیشید.
آیا کسانی هستند که از طریق سئوی سایت شما را پیدا کنند و درواقع چشم‌انداز واجد شرایط برای کسب‌وکار شما را مشاهده کنند؟ اگرنه، آیا واقعاً مهم است که ترافیک وب‌سایت شما افزایش داده شود؟
هدف خود را تعیین کنید و ببینید که آیا ترافیک کلی و یا ترافیک هدف‌دار و بامعنی برای شما مهم است. اهداف خود را فقط بروی ترافیک نگذارید بلکه بیشتر بازاریابی صحیح را در برنامه داشته باشید.

۱۸ .  در چند سال اخیر چه تغییری درباره سئو و بهینه‌سازی سایت  ایجادشده است؟

زیاد! بنابراین نیاز است همواره از آخرین تکنیک ها و رازها درباره سئو باخبر باشید. شما می توانید از سایت مدیر سئو این اطلاعات را دریافت کنید. هر چقدر اطلاعات شما درباره سئو و بهینه‌سازی سایتتان بیشتر باشد امکان موفقیت سایت شما بیشتر می‌گردد.

اگر فکر می کنید سوالاتی دیگری درباره سئو وجود دارد که باید در لیستمان اضافه می کردیم لطفا با ما به اشتراک بگذارید.

 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

0/5 (0 نظر)

19 دیدگاه برای “۱۸ سؤال درباره سئو که شما می‌ترسید بپرسید!

 1. وحید گفته:

  با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون
  ۱- آیا لینک دهی در انجمن ها یا همان ریپورتاژ آگهی هنوز هم می تواند برای بهبود سئو سایتمان مفید باشد؟ یا تاثیر خود را از دست داده است؟

  اگر جواب بله است
  ۲- آیا لینک دهی در انجمن هایی که نمایش لینک ها یا حتی نمایش محتواها را فقط برای اعضای انجمن ممکن ساخته اند، نیز تاثیری بر روی سئو دارد و اصلا گوگل می تواند این لینک ها را تشخیص دهد؟
  قبلا از پاسختون تشکر می کنم.

 2. فاطمه گفته:

  سلام و وقت بخیر
  ازکجاباید هزینه های سئو رو استعلام کرد الان من برای چندسایت مختلف هزینه های مختلف میدن ازکجامتوجه بشم چقدرباید بگیرم؟خیلی ممنون میشم جواب بدید من لازم دارم حتما

  • Majid Nouri
   Majid Nouri گفته:

   با سلام
   هزینه سئو یک سایت وابسته به وضعیت فعلی آن سایت, رقابت کلمات کلیدی مورد نظر, میزان زمانی که باید برای آن صرف کرد و همچنین حد انتظار متقاضی مثلا برای آمدن به صفحه اول گوگل یا رتبه های اول متفاوت است. البته میزان تخصص سئوکار نیز مطرح است

 3. فاطمه گفته:

  باعرض معذرت من می خوام بدونم براساس چه سازمان وکجا این قیمتهارو مشخص می کنه به فرض۲صفحه متن که موردپسندمدیرسایت واقع میشه وقراربدن چقدرمیشه؟اگرامکان پاسخگویی نیست لطفا به ایمیلم بفرستید
  متشکر

 4. فاطمه گفته:

  سلام. من مدتی هستش تو هر سایتی بک لینک میذارم اصلا شناسایی نمی کنه و تعداد لینک ها روی آخرین عدد مونده. دلیل این مشکل چیه؟ آیا وبسایتم دچار مشکل شده؟
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید.

 5. تصفیه فاضلاب گفته:

  با سلام
  آیا لینک دهی در انجمن ها هنوز هم می تواند برای بهبود سئو سایتمان مفید باشد؟

 6. ندا گفته:

  سلام . من یک سایت وردپرسی ایجاد کردم هنوز ۱۸ مطلب گذاشتم و در موتور جستجو با اینکه در یکی ازسایتهای ثبت در موتور جستجو ثبت کردم ثبت نشده .چقدر طول می کشه تا ثبت بشه ؟

 7. مسیحا گفته:

  سلام و خدا قوت خیلی خیلی ممنونم از سایت فوق العاده تون
  ی مشکلی برا من پیش اومده متأسفانه یک هفته ای هست ذهنم رو درگیر کرده ممنونم میشم کمکم کنید خیلی خیلی کمک نیاز دارم
  من برای ی سایتی سئو انجام میدم دو تا کلمه کلیدی تعریف کردم از طریق یوآست سئو و رنگ سئوی کلی سایت سبزه و تو gtmetrix تمام آیتم ها بالای ۹۰درصد و A هستش اما رتبه سایت تو گوگل صفحه ۸ میاد علتش چیه؟ رو کجا باید کار کنم؟ و اینکه زماتگنیکه تغییراتی داخل سایت ایجاد میکنم میرم سایت رو دوباره ایندکس نیکنم چه مدت طول میکشه نتیجه تغییرات رو ببینم؟
  و کلمه کلیدی در کجا بیشترین تأثیر رو داره من هم در عنوان سئو و هم در متای توضیحات و هم در محتوا کلمه کلیدی رو گنجوندم البته این رو باید بگم کلا ۷ روز هست که این کارهارو انجام دادم . ببخشید خیلی طولانی شد . خواهش میکنم کمکم کنید ممنونتون میشم

 8. mehrdad گفته:

  سلام من یک سایت تازه کار وردپرس دارم که روش کار میکنم
  الان من وقتی اسم سایتم رو سرچ میکنم گاهی اوقات صفحه اصلیو اولین سایت میاره ولی گاهی اوقات اصلاااات نمیاره هیچ لینکی رو بنظر شما مشکل از کجاس..؟؟؟

 9. محمد گفته:

  سلام.ممنون بابت سایت خوبتون.یه سوال در مورد سئو سایت داشتم.من سایتم حدود ۴ ماهه که راه اندازی کردم اما به یه مشکل خوردم.مشکلم اینه که هر پستی که میزارم به جای اینکه ادرس و لینک هر پست ایندکس بشه.همیشه میاد صفحه اصلی. و حتی وقتی تصویر های ویو مطالب چه تصویرهای داخل ادامه مطلب سایت که تو گوگل ایندکس شده زیرشون میزنم ورود به سایت …باید طبیعتا وارد مطلب مربوط به خودشون بشم…اما دوباره میاد صفحه اصلی.حتی بعضی از تصاویر ادامه مطلب هم اصلا ایندکس نمیشن …وقتی هم ایندکس میشن باز میرن صفحه اصلی بجای خود پست ……لطفا کمک کنید.باتشکر

  • Majid Nouri
   Majid Nouri گفته:

   سلام
   مسائلی که مطرح نمودید بیشتر به مسائل فنی و سئوی داخلی سایت تان مرتبط می شود و اینکه چه تنظیماتی انجام دادید.
   در صورت حل نشدن مشکل آدرس سایت و مشخصات خود را ارسال بفرمائید تا بررسی دقیق تر صورت پذیرد

 10. محمد گفته:

  سلام
  نرم افزار هایی هستن که پروک*س*ی https میگیرن و تعدادی لینک و تعدادی ادرس موتور های جستجو مثل گوگل و یاهو…
  بعد به همون ادازه پروکسی بازدید برای سایت میفرستن
  آیا این روش مشکلی نداره ؟ در رتبه الکسا تاثیری میزاره یا سایت پنالتی میشه؟؟

  • Majid Nouri
   Majid Nouri گفته:

   سلام
   کلا دنبال روش های کلاه سفید باشید بهرحال با توجه به تکنولوژی های به روز گوگل استفاده از روش های کلاه سیاه خیلی زود جریمه خواهند شد.

 11. عماد گفته:

  سلام وقت بخیر
  دوست عزیز من یه سایت دارم که با افزونه سئو یاست اوردم صفحه اول گوگل
  ولی فقط با هر مرور گر که سرچ میکنی فقط یک بار نمایش میده
  دفعه بعد که سرچ میکنی دیگه نمایش نمیده ؟
  باید چی کارکنم ؟

 12. پارسا گفته:

  سلام
  برای یک سایت تازه تاسیس (حدودا ۲۵ روز) که هر روز محتوا گذاشته میشه، از چه زمانی لینک سازی‌اش شروع بشه بهتره؟ و با چه نوع لینک سازی شروع بشه(مثلا پروفایلی، رپورتاژ…)؟
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *